V enoti Kamnica smo v mesecu oktobru posvetili posebno pozornost raziskovanju mesta Maribor in Kamnice, kraja, v katerem živimo. Vzgojiteljice vseh skupin smo za otroke pripravile raznolike dejavnosti, ki so spodbujale raziskovanje, ustvarjanje in sodelovanje.
V Rdeči sobi so se otroci podali v raziskovanje narave in kraja Kamnice. Med sprehodi po domačem kraju in gozdu v bližini vrtca so odkrivali njegovo pestrost. Skupaj so ustvarili maketo Moja Kamnica, spoznavali zgodbe iz knjige S škratkom Bolfenkom po Mariboru ter ob poslušanju zgodbice Potobralka gre na pot razvijali domišljijo in ljubezen do kraja, kjer živijo.
Otroci Zelene sobe so obiskali Knjižnico Kamnica, kjer so prebirali knjige o Mariboru in spoznavali njen pomen. Izvedli so pohode do Kalvarije in treh angelov ter se z avtobusom odpravili na izlete po Mariboru. Ogledali so si znamenitosti, kot so Čeligijev stolp, Glavni trg, grajski trg, spomenik Sv. Florjana ter spomenik Rudolfa Maistra. Svojo ustvarjalnost so izrazili z izdelovanjem makete mesta Maribor, kipov Rudolfa Maistra in treh angelov iz gline, ter avtobusa iz odpadne embalaže.
Malčki iz vijolične sobe so odkrivali mestne znamenitosti s pomočjo slikovnega gradiva, raziskovali simboliko mariborskega grba ter si vsak izdelal svoj unikatni grb. Obiskali so knjižnico, lekarno, trgovino in gasilski dom v Kamnici ter se pogovarjali o svojem domačem kraju. Dejavnosti so jih spodbujale k opazovanju, prepoznavanju in doživljanju vsakdanjih elementov mesta in kraja.
V Modri sobi so raziskovali zemljevid Maribora in iskali njegove značilnosti – reko Dravo, Pohorje, Kamnico in druge zanimivosti. Iz različnih materialov so gradili modele mesta – iz lego kock, lesenih kock, naravnih materialov v gozdu, odpadne embalaže in celo peska. Na pohodu so obiskali Mariborski otok in Koblarjev zaliv ter prisluhnili zgodbam o Kamnici in njenih kamenčkih. S starši so se odpravili na raziskovalni pohod do Sedmih hrastov, kjer so si Maribor pogledali skozi »ptičje oči«.
V mesecu oktobru smo se vsi družili na kostanjevem pikniku, kjer smo krepili medsebojno povezanost. Starši so pomagali pri peki kostanjev, medtem ko so se otroci zabavali ob igri in glasbi. Poseben dogodek je bila tudi Noč čarovnic, kjer smo se vsi našemili, pekli kostanje, kuhali čarovniške napitke in si poslikavali obraze.
Raznolike dejavnosti so otrokom omogočile vpogled v zaklade našega kraja in mesta ter spodbujale radovednost, ustvarjalnost in povezanost z lokalnim okoljem. Zahvala tudi vsem staršem za sodelovanje in podporo pri naših dejavnostih.
Zapisala: Nina Rajšp